Pojemność: 7 ml
Opis: Rozmaryn lekarski rosmarinus officinalis jest krzewem wiecznie zielonym o wąskich liściach przypominających igły i silnym, charakterystycznym zapachu lekko zbliżonym do zapachu eukaliptusowego.
Olejek rozmarynowy należy do najczęściej stosowanych olejków wśród olejków pochodzących z roślin z rodziny wargowych ( Labiatae ).Rozmaryn najczęściej występuje w klimacie śródziemnomorskim, chociaż występuje w całej Europie. Rozmaryn był jedną z najwcześniej stosowanych w medycynie roślin. Miał swoje zastosowanie jako przyprawa konserwująca żywność, w niektórych krajach był rośliną stosowaną w obrządkach religijnych. Istnieje wiele podgatunków i odmian rozmarynu, które w dużym stopniu warunkują skład chemiczny olejku. Głównym składnikiem jest eukaliptol ( 1,8-cyneol ) 20%-50%, następnie: alfa-pinen do 25%, kamfora, borneol ,kamfen. Wyróżnia się następujące odmiany olejku rozmarynowego: cyneolowy (eukaliptolowy) 40% cyneolu (pochodzenie - Włochy, Maroko, Tunezja); kamforowy - 25% kamfory (Francja); alfa-pinenowo - werbenowy (25% alfa-pinenu 25% werbenonu ) Korsyka, Algieria; alfa-pinenowo -cyneolowy ( 20% alfa-pinenu, 30% cyneolu ) Jugosławia, Grecja, Hiszpania.
ZASTOSOWANIE:
Od kilkuset lat uważa się że rozmaryn rozjaśniają umysł ułatwiając proces myślenia - poprawia pamięć. W literaturze można też spotkać informacje, że dobre rezultaty daje stosowanie rozmarynu przy oziębłości seksualnej i apatii. Olejek stosowany w bardzo małych ilościach w niektórych przypadkach pomaga przy epilepsji i paraliżu, oczywiście w przypadku, gdy komórki nerwowe nie zostały trwale uszkodzone.
Olejek rozmarynowy:
-działa antyseptycznie dlatego stosuje się w formie inhalacji przy infekcjach górnych dróg oddechowych
- posiada właściwości antybakteryjne i antygrzybicze przy pielęgnacji skóry i włosów
- pobudza krążenie, stymuluje pracę serca, reguluje ciśnienie krwi
W literaturze podaje się też że olejek rozmarynowy ma pozytywne działanie przy zaburzeniach menstruacyjnych, zmniejsza celluliti. Uważa się też że ma działanie wzmacniające układ immunologiczny. Olejek rozmarynowy jest dobrym środkiem przeciwbólowym, równocześnie, w przeciwieństwie do innych olejków nie daje efektu uspokajającego Stosuje się go przy bólach reumatycznych i masażach zmęczonych, sforsowanych mięśni. Dlatego się uznaje się, że jest to jeden z najcenniejszych olejków aromaterapeutycznych.
UWAGA: Olejku i mieszanek, które go zawierają nie stosuje się na skórę bezpośrednio przed opalaniem (ekspozycja na słońce) lub wizytą w solarium (lampy UV), ponieważ wzmaga wrażliwość skóry, co może być przyczyną poparzeń.
AROMATERAPIA - działanie terapeutyczne:
- masaż - zmęczenie umysłowe, kłopoty z pamięcią, apatia seksualna, infekcje górnych dróg oddechowych, a także bóle reumatyczne i gośćcowe, do pielęgnacji skóry i włosów, zbyt niskie ciśnienie krwi.
- kąpiel - zmęczenie umysłowe, kłopoty z pamięcią, apatia seksualna, infekcje górnych dróg oddechowych, bóle reumatyczne i gośćcowe, do pielęgnacji skóry i włosów, zbyt niskie ciśnienie krwi.
- inhalacje i aromatyzacja powietrza - infekcje dróg oddechowych, zmęczenie umysłowe, kłopoty z pamięcią, apatia seksualna, zbyt niskie ciśnienie krwi.
Skład: oleum rosmarini officinalis
-
ean135905360001146
Na razie nie dodano żadnej recenzji.
Musisz być zalogowany aby móc dodawać komentarze
Zaloguj się