Czapka BAMBOO BIEL, rozmiar 80, Nanaf Organic
Uszyta z miękkiej bambusowej dzianiny, zapewniającej jednocześnie komfort termiczny i przewiewność. Wysoka jakość materiału sprawia, że nie mechaci się oraz nie traci kształtu po praniu.
Zaprojektowana i wykonana w Polsce przez NANAF ORGANIC.
Materiały Nanaf Organic:
- są miękkie,
- nie tracą kształtu po wielokrotnym praniu,
- są bezpieczne, bo minimalizują uczulenia oraz ryzyko alergii.
Nic nie jest tak potrzebne naszym maluchom, jak pewna i naturalna ochrona ich ciał. Jak zapewnić im to w czasach, gdy zalewa nas morze informacji
i tak trudno przedrzeć się przez hasła reklamowe, namawiające nas do zakupu kolejnego nowego produktu?
Ubranka naszych pociech są pierwsza rzeczą, z którą mają kontakt już od chwili narodzin. Dlatego ich wybór powinien być świadomy i kierowany przede wszystkim troską o dobro maluchów.
Zdecydowana większość odzieży dziecięcej produkowana jest z bawełny konwencjonalnej. Przy jej uprawie stosuje się ogromne ilości toksycznych pestycydów. W procesie produkcji, do czyszczenia, wybielania i barwienia, używane są szkodliwe chemikalia. Dlatego odzież z bawełny konwencjonalnej zawiera często alergeny i ślady metali ciężkich, a jej włókna są osłabione. Czy taki materiał jest odpowiedni dla wrażliwej skóry dziecka..?
Czego potrzebuje maluch? Naturalnej ochrony, delikatności i pewności bezpiecznego rozwoju.
Włókna bawełny organicznej są wyjątkowo miękkie i wytrzymałe. Zapewniają skórze małego dziecka zarówno komfort noszenia,
jak i właściwą ochronę. Naturalna czystość ekologicznej bawełny, osiągana dzięki ręcznym zbiorom i wolności od chemikaliów gwarantuje,
że nawet dzieci ze skłonnościami do reakcji alergicznych będą w niej bezpieczne.
Ponadto nieobciążona działaniem środków chemicznych ekobawełna jest bardzo trwała: nie niszczy się w praniu i nie wyciera tak szybko jak odzież z bawełny konwencjonalnej. Wzrasta w kontrolowanych uprawach ekologicznych, bez użycia szkodliwych pestycydów. Zbiera się ją ręcznie dla zachowania czystości i delikatności oraz nie poddaje chemicznej obróbce ani nie barwi ciężkimi środkami chemicznymi. Jest zdrowa i antyalergiczna. Stanowi naturalne przedłużenie skóry malucha. Bawełna ekologiczna to zjednoczone siły natury i ludzi w trosce o zdrowie i bezpieczny rozwój naszych najmłodszych.
Czym jest bawełna organiczna?
Jak często, stojąc nad koszem przecenionej odzieży, zachwyceni kolejną promocją, zastanawiamy się jaką historię ma do opowiedzenia nasza bluzka zanim trafiła na sklepowe regały? Czy do jej produkcji użyto ciężkich przemysłowych chemikaliów, którymi zatrucie grozi śmiercią?
Czy nie szyło jej dziecko pracujące w niewolniczych warunkach? Kto zarobił na jej produkcji i czy nie jest to część wielkiego procederu wyzysku?
Pojawienie się w ostatnich czasach na rynkach produktów ekologicznych bawełny ekologicznej, w odróżnieniu od innych produktów sygnowanych jako ekologiczne, nie jest odpowiedzią na trendy zdrowego stylu życia. Nie jest ono również wynikiem wzrastającej świadomości społecznej w zakresie ekologii. Pojawienie się bawełny ekologicznej bierze swój początek z humanitarnego podejścia do człowieka.
Przeciętnemu konsumentowi wydaje się, że odzież bawełniana jest dużo lepsza od syntetycznej. Nie zdaje on sobie jednak sprawy z tego, że bawełna ta nie jest zdrowa, ani naturalna. Informacja na metce - „100% bawełny” – nie daje gwarancji tego, że jest to produkt korzystny dla kupującego. Przy uprawach bawełny konwencjonalnej zużywana jest największa liczba pestycydów na metr uprawy (około 10 procent globalnego zużycia pestycydów), z których najgroźniejszy może być śmiertelny nawet przy kontakcie ze skórą. Uprawy te pochłaniają ponad 20 procent globalnego zużycia środkówowadobójczych. Według danych statystycznych, na plantacjach bawełny, wskutek zatrucia pestycydami, umiera rocznie 20.000 ludzi.
Liczbę tą powiększają ofiary biedy, katorżniczej pracy i najniższego standardu życia. Do dalszych procesów - mycia, wybielania, farbowania i drukowania - używa się aż 8 tysięcy różnych środków chemicznych, w tym bardzo toksycznych barwników, chlorowych wybielaczy, silnie trującego formaldehydu i różnych parafin, które ułatwiają tkanie. Produkcja jednego T-shirtu pochłania około 20 litrów wody, a wraz z nią do środowiska wraca średnio 20 procent użytego do farbowania barwnika. W ten sposób rocznie przedostaje się do wód gruntowych od 40 do 50 tysięcy ton często żrących i rakotwórczych substancji.
Na plantacjach bawełny konwencjonalnej powszechnym procederem jest zatrudnianie nieletnich, często również i dzieci poniżej 14 roku życia. Według raportu BBC na uprawach bawełny w krajach trzeciego świata (trzy czwarte wszystkich upraw) wyzysk ten jest dalece posunięty. Pracownicy za pracę w toksycznych warunkach otrzymują zapłatę 5 pensów za godzinę, co równa się około 20 polskich groszy. Tylko około 3 procent wartości produktu trafia do rąk, które go uszyły. Oznacza to, że za płaszcz warty 200 zł pracownicy, którzy go uszyli (najczęściej kilku) otrzymują 6 złotych do podziału!
Dlaczego „tak” dla bawełny ekologicznej?
Z kolei przy produkcji bawełny ekologicznej proces od wysiewu do powstania gotowego wyrobu jest ściśle kontrolowany i zgodny z naturalnymi procesami zachodzącymi w przyrodzie, bez chemikaliów, maszyn i wyzysku. Bawełnę ekologiczną uprawia się na plantacjach, na których nie są stosowane pestycydy, ani chemiczne dodatki do nawozów. Przy uprawie bawełny ekologicznej zastosowanie znajdują wyłącznie substancje podlegające biodegradacji, np. czosnek, kwas cytrynowy, obornik lub nawet pożyteczne owady. W ekologicznej hodowli gleba musi przejść kilkuletnią kwarantannę, podczas której nie może przyjmować żadnych substancji chemicznych - celem jest uszlachetnienie produktu. Uprawy bawełny organicznej pozwalają na znaczne zmniejszenie zużycia wody, co - biorąc pod uwagę fakt, że trzy czwarte wszystkich plantacji bawełny konwencjonalnej znajduje się w krajach trzeciego świata - posiada ogromne znaczenie.
Zbiór bawełny ekologicznej jest całkowicie zgodny z jej naturalnym cyklem wzrastania, wolny od szklarni i stymulacji wzrostu. Bawełna zbierana jest ręcznie, co stanowi niewątpliwą zaletę, gdyż podczas maszynowego zbioru bawełny tradycyjnej miesza się ona z nasionami i olejem z nasion, co z kolei powoduje konieczność użycia silnych środków chemicznych do jej oczyszczenia w późniejszym procesie. Bawełna zbierana ręcznie jest o wiele czystsza, a do jej mycia używane są łagodne, naturalne środki, dzięki czemu bawełna ta jest lepszej jakości.
Plantatorzy bawełny konwencjonalnej stosują również defolianty do usuwania liści z krzaków, co ma ułatwić dostęp do torebek nasiennych. W przypadku bawełny organicznej defoliantem jest kwas cytrynowy lub zwyczajnie przymrozek, który przyczynia się do opadania liści. Również barwienie bawełny wpływa na jej „toksyczność” i właściwości fizyczne. Ekobawełna barwiona naturalnymi barwnikami takimi jak np. gliny, posiada znacznie mocniejsze włókna niż bawełna barwiona silnymi środkami chemicznymi.
Najbardziej wartościową bawełną jest bawełna w naturalnym kolorze - białym, kremowym, beżowym, zielonym. Bawełna ta nie musi być dodatkowo farbowana, ponieważ kolor jest trwały.
W wielu krajach Europy bawełna ekologiczna stanowi produkt nie tylko ekologiczny lecz również etyczny tzw „ethical fasion”, co oznacza, że na plantacjach certyfikowanej bawełny organicznej do pracy nie są wykorzystywane dzieci, a pracownicy otrzymują godziwą zapłatę. Produkt etyczny jest wolny od wyzysku, cierpień i nie przyczynia się do powstawania kolejnych plantacji nazywanych często „pasem samobójców”.
Konsument wybierający produkt z bawełny organicznej, wspiera ekologiczne uprawy, przyczyniając się do wzrostu ich liczby, jak również nie naraża siebie ani najbliższych na kontakt z materiałami skażonymi chemicznie, nie bierze udziału w procederze wyzysku i nie przyczynia się do powstawania nowych fabryk wyzysku.
Konsument, wybierając produkty z bawełny ekologicznej, wybiera to, co najlepsze i najdelikatniejsze, wspiera ruch na rzecz walki z nieludzkimi warunkami pracy na plantacjach bawełny konwencjonalnej oraz pomaga ocalić całe ekosystemy ginące wskutek agresji producentów taniej odzieży.
-
GotsTAK
-
ean135902144462445
Na razie nie dodano żadnej recenzji.
Musisz być zalogowany aby móc dodawać komentarze
Zaloguj się